Останні новини

Як тернополяни вчилися на бюджет впливати

biudzhet yyyНа що витрачаються гроші міського бюджету, як громадяни можуть внести свої пропозиції про раціональніше використання коштів, як формується місцевий бюджет, йшлося під час навчального тренінгу «Участь громадян в управлінні місцевим бюджетом». Захід відбувся першого грудня у приміщенні Коаліції ГО «Тернопільський центр реформ».

Спікери:

Малиняк Богдан— кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів імені С.І. Юрія Тернопільського національного економічного університету, голова ГО "Експертно-аналітична група «Акцент»;

Омельчук Ольга — адвокат, експерт із місцевого розвитку, магістр права та магістр державного управління. У 2010-2012 роках обіймала посаду міського голови Нетішина (Хмельницька обл.) та була наймолодшою жінкою-мером в історії України.

У листопаді цього року, міська рада Тернополя затвердила Положення про бюджетні слухання, які передбачають обговорення проекту бюджету громадою міста. Тобто, долучитись до покращення «кошторису витрат» може кожен тернополянин. Для цього після оголошення про проведення бюджетних слухань, потрібно зареєструватися та внести свої пропозиції.

666666 21213443

Вплив громадян на формування бюджету є важливим, адже це наші гроші - платників податків. Як зазначає Богдан Малиняк: «Ви неодноразово чули фразу, що держава має усім допомагати. Але це міф. Ми забуваємо, що держава своїх грошей не має. Призначення бюджету полягає у фінансуванні послуг, які мають дуже важливе значення для людей».

Потрібно розуміти призначення бюджету, оскільки від пріоритетних напрямків використання грошей залежить обгрунтованість видатків бюджету, а отже, і збір податків. Реформа децентралізації надала можливість громаді залишити собі кошти, отримані із місцевих податків. Але розвиток міста залежить не лише від фінансування, а й правильного розподілу ресурсів, знання реальних потреб міста.

59554043 3

«Раніше всі кошти збиралися «знизу» і передавалися «нагору». З місцевих бюджетів на користь державного бюджету вилучалось 100% коштів. Тепер вирівнювання відбувається не по видатках, а по доходах, з урахуванням індексу податкоспроможності територій за двома базовими податками: на доходи фізичних осіб та на прибуток. Якщо місто «заробило» більше, ніж середній показник доходів, то заберуть не 100%, а 50%. Якщо місто «заробило» менше середнього, то коштів додадуть - 80% від реальної потреби. А як покрити інші 20%? Проводити заходи оптимізації, працювати з інвесторами тощо», — пояснює Ольга Омельчук.

Виокремлюючи причини, які стають на перешкоді реалізації якісного бюджетного процесу учасники відзначили низьку кваліфікацію службовців, відчуженість громадськості та влади, низьку роль експертів, брак коштів.

«Звісно, не буває достатньо коштів для того, щоб профінансувати всі варті фінансування види діяльності. Тому в процесі складання бюджету неминуче доводиться ухвалювати складні та часто непопулярні рішення. Найбільш якісний розгляд бюджету та найкращі рекомендації не завжди забезпечують прийняття найоптимальніших рішень» — продовжує спікерка.

Учасники тренінгу визначили, що додатковим способом наповнення місцевого бюджету є участь міста у міжнародних програмах фінансування проектів, реалізація інвестиційних проектів на засадах співфінансування з органами місцевого самоврядування. Звернули увагу і на розвиток державно-приватного партнерства на місцевому рівні та продаж земельних ділянок, або прав на них на конкурентних засадах.

Таким чином, під час тренінгу, спікери у доступній формі розповіли про складний бюджетний процес, його наповнення, пояснили, на що у бюджеті громада може впливати та як брати участь в цих ініціативах. Тренери на прикладі інших міст висвітлили успіхи бюджетних слухань, труднощі із якими стикались, та подальші способи удосконалення взаємодії громади і місцевої влади.

Погода
Погода у Тернополі
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Новини тернополян

Thumbnail В погожу днину, 12 жовтня 2019 року, спортивний зал Гусятинської ДЮСШ гостинно приймав гостей, що приїхали  на турнір з волейболу серед ветеранів, приурочений святкуванню Покрови Пресвятої...
Thumbnail Працівники Тернопільського міськрайонного центру зайнятості взяли участь у «Форумі нових можливостей» організованому у ТРЦ «Подоляни» юридичним факультетом Тернопільського національного економічного...
Thumbnail 2-річна Ангеліна Баб'єва з Херсону перебуває у відділенні анестезіології обласної дитячої клінічної лікарні. Дівчинка перевернула на себе каструлю з окропом. Унаслідок чого отримала 30% опіків, з...
Thumbnail Тернополяни мали гарну нагоду ознайомитися із діяльністю ТОВ завод «Ремпобуттехніка», перспективами працевлаштування, умовами праці та її оплати, вимогами до працівників.
Thumbnail У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді організовують сімейні розвиваючі заняття для діток 2-4 років «Цікаві малюки». Заняття направлені на розвиток у дітей дрібної моторики; сприйняття, уваги,...
Thumbnail «Тіньова» зайнятість, неофіційна зарплата - позбавляють частки пенсії в майбутньому. Про це йшлося на засіданні Клубу бізнес-подій, що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, для безробітних на...
Thumbnail «Стань винахідником!». Такою була тема вересневого засідання молодіжного Клубу “Час Z”, що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Thumbnail Такий заклик прозвучав під час міні-ярмарку вакансій філії «Тернопільське обласне управління ПАТ «Ощадний банк України», що відбувся у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Thumbnail Після дворічної перерви, впродовж якої фронтвумен гурту Маша Нікуліна встигла взяти участь у проекті "Голос Країни", розвернувши до себе 3 тренерські крісла, Fraskos презентують першу україномовну...