Останні новини

Як тернополяни вчилися на бюджет впливати

biudzhet yyyНа що витрачаються гроші міського бюджету, як громадяни можуть внести свої пропозиції про раціональніше використання коштів, як формується місцевий бюджет, йшлося під час навчального тренінгу «Участь громадян в управлінні місцевим бюджетом». Захід відбувся першого грудня у приміщенні Коаліції ГО «Тернопільський центр реформ».

Спікери:

Малиняк Богдан— кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів імені С.І. Юрія Тернопільського національного економічного університету, голова ГО "Експертно-аналітична група «Акцент»;

Омельчук Ольга — адвокат, експерт із місцевого розвитку, магістр права та магістр державного управління. У 2010-2012 роках обіймала посаду міського голови Нетішина (Хмельницька обл.) та була наймолодшою жінкою-мером в історії України.

У листопаді цього року, міська рада Тернополя затвердила Положення про бюджетні слухання, які передбачають обговорення проекту бюджету громадою міста. Тобто, долучитись до покращення «кошторису витрат» може кожен тернополянин. Для цього після оголошення про проведення бюджетних слухань, потрібно зареєструватися та внести свої пропозиції.

666666 21213443

Вплив громадян на формування бюджету є важливим, адже це наші гроші - платників податків. Як зазначає Богдан Малиняк: «Ви неодноразово чули фразу, що держава має усім допомагати. Але це міф. Ми забуваємо, що держава своїх грошей не має. Призначення бюджету полягає у фінансуванні послуг, які мають дуже важливе значення для людей».

Потрібно розуміти призначення бюджету, оскільки від пріоритетних напрямків використання грошей залежить обгрунтованість видатків бюджету, а отже, і збір податків. Реформа децентралізації надала можливість громаді залишити собі кошти, отримані із місцевих податків. Але розвиток міста залежить не лише від фінансування, а й правильного розподілу ресурсів, знання реальних потреб міста.

59554043 3

«Раніше всі кошти збиралися «знизу» і передавалися «нагору». З місцевих бюджетів на користь державного бюджету вилучалось 100% коштів. Тепер вирівнювання відбувається не по видатках, а по доходах, з урахуванням індексу податкоспроможності територій за двома базовими податками: на доходи фізичних осіб та на прибуток. Якщо місто «заробило» більше, ніж середній показник доходів, то заберуть не 100%, а 50%. Якщо місто «заробило» менше середнього, то коштів додадуть - 80% від реальної потреби. А як покрити інші 20%? Проводити заходи оптимізації, працювати з інвесторами тощо», — пояснює Ольга Омельчук.

Виокремлюючи причини, які стають на перешкоді реалізації якісного бюджетного процесу учасники відзначили низьку кваліфікацію службовців, відчуженість громадськості та влади, низьку роль експертів, брак коштів.

«Звісно, не буває достатньо коштів для того, щоб профінансувати всі варті фінансування види діяльності. Тому в процесі складання бюджету неминуче доводиться ухвалювати складні та часто непопулярні рішення. Найбільш якісний розгляд бюджету та найкращі рекомендації не завжди забезпечують прийняття найоптимальніших рішень» — продовжує спікерка.

Учасники тренінгу визначили, що додатковим способом наповнення місцевого бюджету є участь міста у міжнародних програмах фінансування проектів, реалізація інвестиційних проектів на засадах співфінансування з органами місцевого самоврядування. Звернули увагу і на розвиток державно-приватного партнерства на місцевому рівні та продаж земельних ділянок, або прав на них на конкурентних засадах.

Таким чином, під час тренінгу, спікери у доступній формі розповіли про складний бюджетний процес, його наповнення, пояснили, на що у бюджеті громада може впливати та як брати участь в цих ініціативах. Тренери на прикладі інших міст висвітлили успіхи бюджетних слухань, труднощі із якими стикались, та подальші способи удосконалення взаємодії громади і місцевої влади.

Погода
Погода у Тернополі
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Новини тернополян

Thumbnail У приміщенні Тернопільського міськрайонного центру зайнятості відбувся міні-ярмарок вакансій для ТОВ «АТБ-маркет».
Thumbnail 1 грудня у м. Бучач відбулася благодійна акція по збору солодощів, яка є частиною масштабного проекту "Миколай про тебе не забуде!", що існує уже 7-ий рік!
Thumbnail Напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості представники соціальних служб, роботодавців, громадських організацій м. Тернополя і...
Thumbnail До виборів президента залишилося зовсім небагато часу і всі політичні сили так чи інакше почали готуватися до чергової дільби нашої країни.
Thumbnail 23 листопада 16:00 на вул. Руська біля «Зеленої церкви» тернополяни провели флешмоб в рамках кампанії «Зупинись, щоб вшанувати!» на підтримку державної ініціативи - Українського інституту національної пам’яті...
Thumbnail Жіночий Клуб «Гармонія» завітав до Байковецької об'єднаної територіальної громади. Виїзне засідання жіночого клубу «Гармонія» Тернопільського міськрайонного центру зайнятості відбулось 22 листопада.
Thumbnail 22 листопада в залі ігрових видів спорту ТНПУ ім. В. Гнатюка відбудуться фінальні змагання фестивалю «Дитяча легка атлетика IAAF». Початок змагань о 14.30 год.  Шість найсильніших тернопільських команд...
Thumbnail Членство Спілки Української Молоді в Україні ініціює проведення акції «Сопричастя» на знак духовної єдності з тими поколіннями українців, які постраждали в часи Голодомору та терору.
Thumbnail «Юля Геть!», «Бабусі Юлі пора на пенсію» - із такими плакатами влаштували акцію тернополяни у день приїзду Юлії Тимошенко. Так званий «Новий курс» Тимошенко тернополяни назвали дорогою в рабство, а саму Юлю - ставлеником Кремля.