Останні новини

Як тернополяни вчилися на бюджет впливати

biudzhet yyyНа що витрачаються гроші міського бюджету, як громадяни можуть внести свої пропозиції про раціональніше використання коштів, як формується місцевий бюджет, йшлося під час навчального тренінгу «Участь громадян в управлінні місцевим бюджетом». Захід відбувся першого грудня у приміщенні Коаліції ГО «Тернопільський центр реформ».

Спікери:

Малиняк Богдан— кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів імені С.І. Юрія Тернопільського національного економічного університету, голова ГО "Експертно-аналітична група «Акцент»;

Омельчук Ольга — адвокат, експерт із місцевого розвитку, магістр права та магістр державного управління. У 2010-2012 роках обіймала посаду міського голови Нетішина (Хмельницька обл.) та була наймолодшою жінкою-мером в історії України.

У листопаді цього року, міська рада Тернополя затвердила Положення про бюджетні слухання, які передбачають обговорення проекту бюджету громадою міста. Тобто, долучитись до покращення «кошторису витрат» може кожен тернополянин. Для цього після оголошення про проведення бюджетних слухань, потрібно зареєструватися та внести свої пропозиції.

666666 21213443

Вплив громадян на формування бюджету є важливим, адже це наші гроші - платників податків. Як зазначає Богдан Малиняк: «Ви неодноразово чули фразу, що держава має усім допомагати. Але це міф. Ми забуваємо, що держава своїх грошей не має. Призначення бюджету полягає у фінансуванні послуг, які мають дуже важливе значення для людей».

Потрібно розуміти призначення бюджету, оскільки від пріоритетних напрямків використання грошей залежить обгрунтованість видатків бюджету, а отже, і збір податків. Реформа децентралізації надала можливість громаді залишити собі кошти, отримані із місцевих податків. Але розвиток міста залежить не лише від фінансування, а й правильного розподілу ресурсів, знання реальних потреб міста.

59554043 3

«Раніше всі кошти збиралися «знизу» і передавалися «нагору». З місцевих бюджетів на користь державного бюджету вилучалось 100% коштів. Тепер вирівнювання відбувається не по видатках, а по доходах, з урахуванням індексу податкоспроможності територій за двома базовими податками: на доходи фізичних осіб та на прибуток. Якщо місто «заробило» більше, ніж середній показник доходів, то заберуть не 100%, а 50%. Якщо місто «заробило» менше середнього, то коштів додадуть - 80% від реальної потреби. А як покрити інші 20%? Проводити заходи оптимізації, працювати з інвесторами тощо», — пояснює Ольга Омельчук.

Виокремлюючи причини, які стають на перешкоді реалізації якісного бюджетного процесу учасники відзначили низьку кваліфікацію службовців, відчуженість громадськості та влади, низьку роль експертів, брак коштів.

«Звісно, не буває достатньо коштів для того, щоб профінансувати всі варті фінансування види діяльності. Тому в процесі складання бюджету неминуче доводиться ухвалювати складні та часто непопулярні рішення. Найбільш якісний розгляд бюджету та найкращі рекомендації не завжди забезпечують прийняття найоптимальніших рішень» — продовжує спікерка.

Учасники тренінгу визначили, що додатковим способом наповнення місцевого бюджету є участь міста у міжнародних програмах фінансування проектів, реалізація інвестиційних проектів на засадах співфінансування з органами місцевого самоврядування. Звернули увагу і на розвиток державно-приватного партнерства на місцевому рівні та продаж земельних ділянок, або прав на них на конкурентних засадах.

Таким чином, під час тренінгу, спікери у доступній формі розповіли про складний бюджетний процес, його наповнення, пояснили, на що у бюджеті громада може впливати та як брати участь в цих ініціативах. Тренери на прикладі інших міст висвітлили успіхи бюджетних слухань, труднощі із якими стикались, та подальші способи удосконалення взаємодії громади і місцевої влади.

Погода
Погода у Тернополі
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Новини тернополян

Thumbnail Кременеччина запрошує на літературно-мистецьку академію з нагоди 115-річчя з Дня народження Уласа Самчука
Thumbnail Тема "Бізнес ідеї 2.0: SMM-менеджмент" зацікавила безробітних тернополян, які побували на засіданні Клубу бізнес-подій, що діє в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Thumbnail Молодих батьків із дітьми 2-4 та 4-6 років запрошують на родинні заняття з казкотерапії. Під час занять за допомогою казок, вправ та ігор діти розвивають активну пізнавальну діяльність, мислення,...
Thumbnail Лідери учнівського самоврядування шкіл Тернопільського району Ангелівка, Острів, Березовиця, Буцнів, Великі Бірки, Довжанка, Мишковичі, Настасів, Почапинці, Петрики, Великий Ходачків побували на...
Thumbnail Чому людина вирішує стати на шлях підприємця? Це відбувається з різних причин: одних приваблює незалежність, інших – можливість займатися улюбленою справою, а деяких – елементарна відсутність гідної роботи.
Thumbnail Національний центр «Мала академія наук України» проведе Всеукраїнську школу з громадянської та волонтерської участі й патріотичного виховання «Агенти змін».
Thumbnail В Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці у батьківському клубі «Щасливі разом» 6 лютого  о 13.00 відбудеться зустріч «Як харчуватися недорого, повноцінно, збалансовано і укріпити імунітет».
Thumbnail Теребовлянський центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" спільно з відділом освіти Теребовлянської міської об’єднаної територіальної громади 29 січня провели першість Теребовлянської міської об’єднаної...
Thumbnail Безробітні тернополяни побували на засіданні Клубу бізнес-подій, що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, на тему: "1000 та одна ідея для започаткування власної справи".