Останні новини

Як тернополяни вчилися на бюджет впливати

biudzhet yyyНа що витрачаються гроші міського бюджету, як громадяни можуть внести свої пропозиції про раціональніше використання коштів, як формується місцевий бюджет, йшлося під час навчального тренінгу «Участь громадян в управлінні місцевим бюджетом». Захід відбувся першого грудня у приміщенні Коаліції ГО «Тернопільський центр реформ».

Спікери:

Малиняк Богдан— кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів імені С.І. Юрія Тернопільського національного економічного університету, голова ГО "Експертно-аналітична група «Акцент»;

Омельчук Ольга — адвокат, експерт із місцевого розвитку, магістр права та магістр державного управління. У 2010-2012 роках обіймала посаду міського голови Нетішина (Хмельницька обл.) та була наймолодшою жінкою-мером в історії України.

У листопаді цього року, міська рада Тернополя затвердила Положення про бюджетні слухання, які передбачають обговорення проекту бюджету громадою міста. Тобто, долучитись до покращення «кошторису витрат» може кожен тернополянин. Для цього після оголошення про проведення бюджетних слухань, потрібно зареєструватися та внести свої пропозиції.

666666 21213443

Вплив громадян на формування бюджету є важливим, адже це наші гроші - платників податків. Як зазначає Богдан Малиняк: «Ви неодноразово чули фразу, що держава має усім допомагати. Але це міф. Ми забуваємо, що держава своїх грошей не має. Призначення бюджету полягає у фінансуванні послуг, які мають дуже важливе значення для людей».

Потрібно розуміти призначення бюджету, оскільки від пріоритетних напрямків використання грошей залежить обгрунтованість видатків бюджету, а отже, і збір податків. Реформа децентралізації надала можливість громаді залишити собі кошти, отримані із місцевих податків. Але розвиток міста залежить не лише від фінансування, а й правильного розподілу ресурсів, знання реальних потреб міста.

59554043 3

«Раніше всі кошти збиралися «знизу» і передавалися «нагору». З місцевих бюджетів на користь державного бюджету вилучалось 100% коштів. Тепер вирівнювання відбувається не по видатках, а по доходах, з урахуванням індексу податкоспроможності територій за двома базовими податками: на доходи фізичних осіб та на прибуток. Якщо місто «заробило» більше, ніж середній показник доходів, то заберуть не 100%, а 50%. Якщо місто «заробило» менше середнього, то коштів додадуть - 80% від реальної потреби. А як покрити інші 20%? Проводити заходи оптимізації, працювати з інвесторами тощо», — пояснює Ольга Омельчук.

Виокремлюючи причини, які стають на перешкоді реалізації якісного бюджетного процесу учасники відзначили низьку кваліфікацію службовців, відчуженість громадськості та влади, низьку роль експертів, брак коштів.

«Звісно, не буває достатньо коштів для того, щоб профінансувати всі варті фінансування види діяльності. Тому в процесі складання бюджету неминуче доводиться ухвалювати складні та часто непопулярні рішення. Найбільш якісний розгляд бюджету та найкращі рекомендації не завжди забезпечують прийняття найоптимальніших рішень» — продовжує спікерка.

Учасники тренінгу визначили, що додатковим способом наповнення місцевого бюджету є участь міста у міжнародних програмах фінансування проектів, реалізація інвестиційних проектів на засадах співфінансування з органами місцевого самоврядування. Звернули увагу і на розвиток державно-приватного партнерства на місцевому рівні та продаж земельних ділянок, або прав на них на конкурентних засадах.

Таким чином, під час тренінгу, спікери у доступній формі розповіли про складний бюджетний процес, його наповнення, пояснили, на що у бюджеті громада може впливати та як брати участь в цих ініціативах. Тренери на прикладі інших міст висвітлили успіхи бюджетних слухань, труднощі із якими стикались, та подальші способи удосконалення взаємодії громади і місцевої влади.

Погода
Погода у Тернополі
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Новини тернополян

Thumbnail Тернополяни, які шукають роботу, мали гарну нагоду підібрати собі місце праці, побувавши на презентації ТОВ «АТБ-маркет», яку організували фахівці Тернопільського міськрайонного центру зайнятості.
Thumbnail У Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар на тему: «Дієві форми співпраці центру зайнятості та роботодавців з метою укомплектування підприємства персоналом, у тому числі осіб з...
Thumbnail Моє ім'я Галина звертаюсь до всіх небайдужих!  Милі добрі люди! Всі у кого є серце і у кого є діти, і хто розуміє, що значить втратити кохану дитину - благаю: допоможіть!
Thumbnail У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді триває реєстрація учасників віком 10-15 років в Літній англомовний табір.
Thumbnail За ініціативи Гусятинської районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості для безробітних відбувся День відкритих дверей на виробництві ТзОВ «Сорелі», основною діяльністю якого є...
Тиждень профорієнтації
П'ятниця, 31 травня 2019
Thumbnail Наприкінці навчального року відбувся своєрідний тиждень профорієнтації, який провели фахівці з профорієнтації Тернопільського міськрайонного центру зайнятості провели виїзні акції у ЗОШ сіл...
Thumbnail Виїзне засідання клубу «Час Z», що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, відбулося в Ігровицькій ЗОШ.
Thumbnail Із 3 до 14 червня 2019 року в Мультимедійній лабораторії «МедіаСтарт» буде працювати Літній ІТ-табір неповного дня для дітей віком 10-14 років.
Thumbnail Сьогодні переселенець з Донецька Ігор Ющак успішно адаптувався до нових умов життя на Бучаччині Тернопільської області. Проте, кілька років тому усе було інакше…