Останні новини

Віктор Литвинчук: «Ми повинні навчити громади заробляти гроші і жити самостійно»

LatvyncukЯк і кожна реформа, так і реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади має кілька етапів послідовного виконання.

Умовно їх можна класифікувати так: перший (травень-серпень) – інформаційно-методична робота, розроблення Перспективного плану формування територій громад, створення спроможних територіальних громад.

Другий (вересень-грудень) – участь об’єднаних територіальних громад в перших виборах до органів місцевої влади, організація проведення перших сесій сільських/селищних/міських рад новостворених об’єднаних територіальних громад, допомога у вирішенні організаційних та юридично-процедурних питань, формування функціональної складової органів місцевого самоврядування та створення ефективної структури  управління, сприяння у формуванні бюджетів новостворених ОТГ.

Третій (січень-червень нинішнього року) – на мою думку, найскладніший з усіх. Це завершення формування ефективних структур управління громадами. Перш за все, – проведення виборів старост, передача управління структурними підрозділами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури тощо, а також коштів від РДА до рад територіальних об’єднань.

Водночас, спільно з центральними органами виконавчої влади нам слід розробити систему надання державних послуг у новостворених громадах. Попередні консультації з двома відомствами вже відбулися.

Враховуючи прийняті зміни до Закону України  “Про добровільне об’єднання територіальних громад”  про вилучення норми щодо обов’язкової зміни меж районів у випадку об’єднання територіальних громад, які належать до різних районів, на цьому етапі доцільно якнайшвидше провести вибори в тих громадах, яким ЦВК відмовило в участі у минулорічних перегонах.

Враховуючи великий інтерес до об’єднання, цей процес слід продовжити. Оскільки Перспективний план формування територій громад розроблявся під політичним тиском обласної ради попереднього скликання і не скрізь відповідає вимогам Методики формування спроможних територіальних громад, зокрема, щодо самодостатності, то слід відновити роботу Робочої групи з розроблення Перспективного плану формування територій громад і переформатувати його з урахуванням вимог Методики.

На сьогодні три громади області (Борщівська, Більче-Золотецька та Кривченська) провели відповідні консультації з навколишніми сільськими радами і пропонують створити нові об’єднані територіальні громади. Окремі сільські ради звертаються з ініціативою приєднати їх до уже створених громад. Таким чином, у найближчих виборах додатково може взяти участь не менше 13-ти нових об’єднань. За умови прийняття Верховною Радою України законопроекту т.зв. “олійної плями” Юрія Ганущака, до кінця року Тернопільщина за сприятливих політичних умов могла б майже повністю охопити територію області об’єднаними громадами.

Перспективний план, який буде переформатований відповідно до вимог Методики формування спроможних територіальних громад, слід передати Тернопільській обласній раді для схвалення вже наступного місяця.

Втім, найскладнішим завданням третього етапу реформи має стати допомога Офісу реформ та Тернопільської облдержадміністрації об’єднаним територіальним громадам в розробленні їхньої стратегії розвитку. На розвиток інфраструктури об’єднаних громад державою і нашими зарубіжними партнерами заплановані чималі кошти. Фінансування йтиме через державні та донорські фонди, кожен з яких має свої вимоги до інвестиційних проектів відмінні один від одного. Тому завдання полягає в тому, щоб навчити громади кваліфіковано розробляти такі проекти. Та найголовніше, – навчити їх управляти  ними.  Зокрема, правильно  розпорядитися  наданими  під ці проекти фінансами та ефективно використовувати ресурси. Це уможливить підвищити спроможність громад.

Говорячи простою мовою, на третьому етапі ми повинні навчити громади заробляти гроші, жити самостійно і почати процес розвитку та економічного зростання.

Незважаючи на неунормованість роботи Офісу реформ у Тернопільській області в останні три місяці, Офіс не втрачав контактів з об’єднаними територіальними громадами та дотичними до реформи структурними підрозділами облдержадміністрації. Зокрема, було розроблено низку методичних рекомендацій та роз’яснень з організації роботи освітніх, медичних, соціальних та інших підрозділів, принципів їх фінансування, надавалася методично-інформаційна допомога, проводилася постійна консультативна робота, в тому числі наживо.

Наш спільний з обласною державною адміністрацією успіх у питанні реформи децентралізації, якого ми, відверто кажучи, остерігалися, став притягальним. Як відомо, пів-життя людина працює на авторитет, а потім авторитет починає працювати на людину. Зазвичай фондові і програмні кошти вкладають туди, де працює ефективний менеджмент. Тернопільщина довела, що в питанні реформи місцевого самоврядування вона не тільки найуспішніша в Україні, а й володіє плеядою результативних менеджерів на різних рівнях управління. Зокрема, на рівні об’єднаних територіальних громад. 

Відтак, тільки в цьому році до Офісу реформ у Тернопільській області поступило більше десятка пропозицій від програм зарубіжних донорів, які мають бажання працювати з нашими громадами. Перш за все, в питаннях стратегічного планування, інвестиційних проектів, управління інвестиціями, розширення роботи Офісу реформ, залучення інвестицій в економіку громад, створення ЦНАПів, сприяння у розвитку структури електронного врядування тощо. Частина таких організацій вже виграла тендери і реально мають кошти для роботи. Інша частина готує тендерні пропозиції та очікує на отримання таких коштів від своїх урядів.

У чому наші переваги і впевненість? Перш за все, велике бажання наших людей змінити своє життя на краще і реально євроінтегруватися є нашим великим майбутнім потенціалом.

Друге – це ефективний менеджмент, високопрофесійна і організована команда, яка, фактично, з безнадії “витягла” створення  об’єднаних громад.

І найголовніше – це спільна продуктивна робота Тернопільської облдержадміністрації і Офісу реформ в області. З головою ОДА Степаном Барною ми не ділимо роботу. У цьому наша перевага в порівнянні з іншими областями. У роботі – ми партнери. Запеклі партнери. Але, як писав Шевченко, “вогонь запеклих не пече”. Саме у непростих дискусіях з опонентами і… однодумцями народжувалися правильні рішення. Відтак, результат не забарився.

Віктор Литвуинчук,

директор Офісу реформ у Тернопільській області,

академік Академії будівництва України                                                                                                                           

Погода
Погода у Тернополі
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Новини тернополян

Thumbnail В погожу днину, 12 жовтня 2019 року, спортивний зал Гусятинської ДЮСШ гостинно приймав гостей, що приїхали  на турнір з волейболу серед ветеранів, приурочений святкуванню Покрови Пресвятої...
Thumbnail Працівники Тернопільського міськрайонного центру зайнятості взяли участь у «Форумі нових можливостей» організованому у ТРЦ «Подоляни» юридичним факультетом Тернопільського національного економічного...
Thumbnail 2-річна Ангеліна Баб'єва з Херсону перебуває у відділенні анестезіології обласної дитячої клінічної лікарні. Дівчинка перевернула на себе каструлю з окропом. Унаслідок чого отримала 30% опіків, з...
Thumbnail Тернополяни мали гарну нагоду ознайомитися із діяльністю ТОВ завод «Ремпобуттехніка», перспективами працевлаштування, умовами праці та її оплати, вимогами до працівників.
Thumbnail У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді організовують сімейні розвиваючі заняття для діток 2-4 років «Цікаві малюки». Заняття направлені на розвиток у дітей дрібної моторики; сприйняття, уваги,...
Thumbnail «Тіньова» зайнятість, неофіційна зарплата - позбавляють частки пенсії в майбутньому. Про це йшлося на засіданні Клубу бізнес-подій, що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, для безробітних на...
Thumbnail «Стань винахідником!». Такою була тема вересневого засідання молодіжного Клубу “Час Z”, що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Thumbnail Такий заклик прозвучав під час міні-ярмарку вакансій філії «Тернопільське обласне управління ПАТ «Ощадний банк України», що відбувся у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Thumbnail Після дворічної перерви, впродовж якої фронтвумен гурту Маша Нікуліна встигла взяти участь у проекті "Голос Країни", розвернувши до себе 3 тренерські крісла, Fraskos презентують першу україномовну...