Останні новини

Віктор Литвинчук: «Ми повинні навчити громади заробляти гроші і жити самостійно»

LatvyncukЯк і кожна реформа, так і реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади має кілька етапів послідовного виконання.

Умовно їх можна класифікувати так: перший (травень-серпень) – інформаційно-методична робота, розроблення Перспективного плану формування територій громад, створення спроможних територіальних громад.

Другий (вересень-грудень) – участь об’єднаних територіальних громад в перших виборах до органів місцевої влади, організація проведення перших сесій сільських/селищних/міських рад новостворених об’єднаних територіальних громад, допомога у вирішенні організаційних та юридично-процедурних питань, формування функціональної складової органів місцевого самоврядування та створення ефективної структури  управління, сприяння у формуванні бюджетів новостворених ОТГ.

Третій (січень-червень нинішнього року) – на мою думку, найскладніший з усіх. Це завершення формування ефективних структур управління громадами. Перш за все, – проведення виборів старост, передача управління структурними підрозділами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури тощо, а також коштів від РДА до рад територіальних об’єднань.

Водночас, спільно з центральними органами виконавчої влади нам слід розробити систему надання державних послуг у новостворених громадах. Попередні консультації з двома відомствами вже відбулися.

Враховуючи прийняті зміни до Закону України  “Про добровільне об’єднання територіальних громад”  про вилучення норми щодо обов’язкової зміни меж районів у випадку об’єднання територіальних громад, які належать до різних районів, на цьому етапі доцільно якнайшвидше провести вибори в тих громадах, яким ЦВК відмовило в участі у минулорічних перегонах.

Враховуючи великий інтерес до об’єднання, цей процес слід продовжити. Оскільки Перспективний план формування територій громад розроблявся під політичним тиском обласної ради попереднього скликання і не скрізь відповідає вимогам Методики формування спроможних територіальних громад, зокрема, щодо самодостатності, то слід відновити роботу Робочої групи з розроблення Перспективного плану формування територій громад і переформатувати його з урахуванням вимог Методики.

На сьогодні три громади області (Борщівська, Більче-Золотецька та Кривченська) провели відповідні консультації з навколишніми сільськими радами і пропонують створити нові об’єднані територіальні громади. Окремі сільські ради звертаються з ініціативою приєднати їх до уже створених громад. Таким чином, у найближчих виборах додатково може взяти участь не менше 13-ти нових об’єднань. За умови прийняття Верховною Радою України законопроекту т.зв. “олійної плями” Юрія Ганущака, до кінця року Тернопільщина за сприятливих політичних умов могла б майже повністю охопити територію області об’єднаними громадами.

Перспективний план, який буде переформатований відповідно до вимог Методики формування спроможних територіальних громад, слід передати Тернопільській обласній раді для схвалення вже наступного місяця.

Втім, найскладнішим завданням третього етапу реформи має стати допомога Офісу реформ та Тернопільської облдержадміністрації об’єднаним територіальним громадам в розробленні їхньої стратегії розвитку. На розвиток інфраструктури об’єднаних громад державою і нашими зарубіжними партнерами заплановані чималі кошти. Фінансування йтиме через державні та донорські фонди, кожен з яких має свої вимоги до інвестиційних проектів відмінні один від одного. Тому завдання полягає в тому, щоб навчити громади кваліфіковано розробляти такі проекти. Та найголовніше, – навчити їх управляти  ними.  Зокрема, правильно  розпорядитися  наданими  під ці проекти фінансами та ефективно використовувати ресурси. Це уможливить підвищити спроможність громад.

Говорячи простою мовою, на третьому етапі ми повинні навчити громади заробляти гроші, жити самостійно і почати процес розвитку та економічного зростання.

Незважаючи на неунормованість роботи Офісу реформ у Тернопільській області в останні три місяці, Офіс не втрачав контактів з об’єднаними територіальними громадами та дотичними до реформи структурними підрозділами облдержадміністрації. Зокрема, було розроблено низку методичних рекомендацій та роз’яснень з організації роботи освітніх, медичних, соціальних та інших підрозділів, принципів їх фінансування, надавалася методично-інформаційна допомога, проводилася постійна консультативна робота, в тому числі наживо.

Наш спільний з обласною державною адміністрацією успіх у питанні реформи децентралізації, якого ми, відверто кажучи, остерігалися, став притягальним. Як відомо, пів-життя людина працює на авторитет, а потім авторитет починає працювати на людину. Зазвичай фондові і програмні кошти вкладають туди, де працює ефективний менеджмент. Тернопільщина довела, що в питанні реформи місцевого самоврядування вона не тільки найуспішніша в Україні, а й володіє плеядою результативних менеджерів на різних рівнях управління. Зокрема, на рівні об’єднаних територіальних громад. 

Відтак, тільки в цьому році до Офісу реформ у Тернопільській області поступило більше десятка пропозицій від програм зарубіжних донорів, які мають бажання працювати з нашими громадами. Перш за все, в питаннях стратегічного планування, інвестиційних проектів, управління інвестиціями, розширення роботи Офісу реформ, залучення інвестицій в економіку громад, створення ЦНАПів, сприяння у розвитку структури електронного врядування тощо. Частина таких організацій вже виграла тендери і реально мають кошти для роботи. Інша частина готує тендерні пропозиції та очікує на отримання таких коштів від своїх урядів.

У чому наші переваги і впевненість? Перш за все, велике бажання наших людей змінити своє життя на краще і реально євроінтегруватися є нашим великим майбутнім потенціалом.

Друге – це ефективний менеджмент, високопрофесійна і організована команда, яка, фактично, з безнадії “витягла” створення  об’єднаних громад.

І найголовніше – це спільна продуктивна робота Тернопільської облдержадміністрації і Офісу реформ в області. З головою ОДА Степаном Барною ми не ділимо роботу. У цьому наша перевага в порівнянні з іншими областями. У роботі – ми партнери. Запеклі партнери. Але, як писав Шевченко, “вогонь запеклих не пече”. Саме у непростих дискусіях з опонентами і… однодумцями народжувалися правильні рішення. Відтак, результат не забарився.

Віктор Литвуинчук,

директор Офісу реформ у Тернопільській області,

академік Академії будівництва України                                                                                                                           

Погода
Погода у Тернополі
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Новини тернополян

Thumbnail Тернополяни, які шукають роботу, мали гарну нагоду підібрати собі місце праці, побувавши на презентації ТОВ «АТБ-маркет», яку організували фахівці Тернопільського міськрайонного центру зайнятості.
Thumbnail У Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар на тему: «Дієві форми співпраці центру зайнятості та роботодавців з метою укомплектування підприємства персоналом, у тому числі осіб з...
Thumbnail Моє ім'я Галина звертаюсь до всіх небайдужих!  Милі добрі люди! Всі у кого є серце і у кого є діти, і хто розуміє, що значить втратити кохану дитину - благаю: допоможіть!
Thumbnail У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді триває реєстрація учасників віком 10-15 років в Літній англомовний табір.
Thumbnail За ініціативи Гусятинської районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості для безробітних відбувся День відкритих дверей на виробництві ТзОВ «Сорелі», основною діяльністю якого є...
Тиждень профорієнтації
П'ятниця, 31 травня 2019
Thumbnail Наприкінці навчального року відбувся своєрідний тиждень профорієнтації, який провели фахівці з профорієнтації Тернопільського міськрайонного центру зайнятості провели виїзні акції у ЗОШ сіл...
Thumbnail Виїзне засідання клубу «Час Z», що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, відбулося в Ігровицькій ЗОШ.
Thumbnail Із 3 до 14 червня 2019 року в Мультимедійній лабораторії «МедіаСтарт» буде працювати Літній ІТ-табір неповного дня для дітей віком 10-14 років.
Thumbnail Сьогодні переселенець з Донецька Ігор Ющак успішно адаптувався до нових умов життя на Бучаччині Тернопільської області. Проте, кілька років тому усе було інакше…