Останні новини

Через об’єднання держава повертає повноваження та ресурси від державних адміністрацій в громади

LatvyncukСтаном на сьогодні в Тернопільській області вже створено 25 об’єднаних територіальних громад. Таке рішення кожної з них – заявка на готовність змінювати життя своїх людей на краще, розвивати свої території та брати на себе відповідальність за майбутнє громади.

Минулого тижня мало відбутися засідання Тернопільської обласної ради, на якому очікувалося розглянути низку важливих рішень. До порядку денного увійшли питання про Стратегію розвитку Тернопільської області, про схвалення Перспективного плану формування територіальних громад області та про утворення 25 об’єднаних територіальних громад, а відтак, оголошення перших виборів в цих нових територіальних утвореннях.

Однак, через неявку народних обранців, рада не набрала потрібного для роботи сесії кворуму, тим самим заблокувала волю тих громад, які вже об’єдналися в територіальні. Зволікаючи з прийняттям Перспективного плану формування територій громад, обласна рада фактично поставила під загрозу існування добровільно об’єднаних громад. Як результат, громади втратили можливість провести вибори на новій територіальній основі. Це вчергове засвідчило неготовність депутатського корпусу стати вище політичних інтересів заради добробуту своїх земляків. Слід сказати, що Тернопільщина – одна з трьох областей, які ще не схвалили Перспективного плану формування територій громад і бездумно валить одну з найголовніших реформ в державі. Решта областей давно завершила процес формування Перспективних планів та їх схвалення. Прикро ще й тому, що область однією з перших розробила такий план, але через непоступливість окремих депутатів обласної ради не може забезпечити процесу отримання та використання 102 мільйонів гривень з Державного фонду регіонального розвитку. Невже наша область є такою заможною, що через забаганки однієї політичної сили має терпіти все населення?

Вочевидь, депутати відчувають, що вони вже втрачають свій вплив на громадськість і на політичний процес. Створення об’єднаних територіальних громад  уможливить проведення бюджетної децентралізації і переходу на прямі міжбюджетні стосунки: держава – об’єднана територіальна громада, обминувши районний перерозподіл коштів. Громада отримує значно більше повноважень, ніж було в неї до об’єднання. Вона сама зможе впливати на формування бюджету і його використання без вказівок і порад з центру. Саме громада, а не райдержадміністрація чи обласна влада вирішуватиме скільки шкіл, дитячих садочків та лікарень їм потрібно. Вона сама встановлюватиме вартість земельної оренди, вирішуватиме, яку дорогу їй треба ремонтувати і які пріоритети їй вибирати.

Якщо ми хочемо, щоб влада була ефективною, щоб місцева демократія була максимально розвинена, у нас є лише один шлях – передати максимальну кількість повноважень, які є сьогодні у міністерств та територіальних підрозділів центральної влади, на найближчий до людей рівень – рівень територіальних громад, під їхню відповідальність, наділивши при цьому відповідними ресурсами.

В області створено 25 об’єднаних територіальних громад. Це удвічі більше всіх створених громад в Україні. Люди  прийняли важливе  для себе рішення – вони добровільно об'єдналися в громади. А отже, на яких підставах і за яким правом частина народних обранців може заперечити прагненню своїх виборців змінити своє життя та обрати новий євроінтеграційний шлях до заможного життя? Депутат не може бути безконтрольним і безпринципним у важливих державних рішеннях. Навіть, якщо вони колективні…

Офіс реформ у Тернопільськійобласті сподівається, що депутати таки прислухаються до громад, які прагнуть обєднатися, і підтримають їх у цьому.

 

Віктор Литвинчук,                                                                     

директор Офісу реформ у Тернопільській області,

академік Академії будівництва України

Погода
Погода у Тернополі
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Новини тернополян

Thumbnail Тернополяни, які шукають роботу, мали гарну нагоду підібрати собі місце праці, побувавши на презентації ТОВ «АТБ-маркет», яку організували фахівці Тернопільського міськрайонного центру зайнятості.
Thumbnail У Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар на тему: «Дієві форми співпраці центру зайнятості та роботодавців з метою укомплектування підприємства персоналом, у тому числі осіб з...
Thumbnail Моє ім'я Галина звертаюсь до всіх небайдужих!  Милі добрі люди! Всі у кого є серце і у кого є діти, і хто розуміє, що значить втратити кохану дитину - благаю: допоможіть!
Thumbnail У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді триває реєстрація учасників віком 10-15 років в Літній англомовний табір.
Thumbnail За ініціативи Гусятинської районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості для безробітних відбувся День відкритих дверей на виробництві ТзОВ «Сорелі», основною діяльністю якого є...
Тиждень профорієнтації
П'ятниця, 31 травня 2019
Thumbnail Наприкінці навчального року відбувся своєрідний тиждень профорієнтації, який провели фахівці з профорієнтації Тернопільського міськрайонного центру зайнятості провели виїзні акції у ЗОШ сіл...
Thumbnail Виїзне засідання клубу «Час Z», що діє у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, відбулося в Ігровицькій ЗОШ.
Thumbnail Із 3 до 14 червня 2019 року в Мультимедійній лабораторії «МедіаСтарт» буде працювати Літній ІТ-табір неповного дня для дітей віком 10-14 років.
Thumbnail Сьогодні переселенець з Донецька Ігор Ющак успішно адаптувався до нових умов життя на Бучаччині Тернопільської області. Проте, кілька років тому усе було інакше…