Період стабільності завершено. Чому в Україні зростають ціни?

yarmarkaaПротягом цього літа ціни на продукти та послуги в Україні після майже річної стабільності знову поповзли вгору. За даними Держстату, у червні рівень інфляції зріс до 4,8% в річному вимірі, тоді як ще протягом травня становив 3,3%. Основна причина подорожчання товарів зараз — підняття комунальних тарифів та цін на пальне. Детальніше про споживчі ціни на початку літа, а також про перспективи на осінь розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Знову дешевшають яйця та олія, а дорожчає хліб

Основним фактором, що негативно вплинув на рівень споживчих цін у червні, є підвищення тарифів на електроенергію — з 1 червня Кабінет міністрів підняв вартість кіловату з 2,64 до 4,32 гривні, або на 63,6%. Також у червні відбулось здорожчання автомобільного палива: ціни в категорії “пальне та мастила”, за даними Держстату, зросли на 25,5% порівняно з червнем 2023 року. Серед інших груп товарів, що здорожчали в червня, — алкогольна продукція та тютюнові вироби (7,8%), охорона здоров’я (10,1%), зокрема ліки та медикаменти (теж 10,1%), а також транспорт (13%).

Ціни на продукти харчування у червні 2024 року в середньому знизились на 0,4% порівняно з червнем 2023 року. Найбільше втратили у вартості яйця (22,4%), овочі (17,9%), цукор (11,5%), та соняшникова олія (10,9%). Натомість подорожчало масло (15,8%), фрукти (11%), сири (8,1%) та молоко (7,7%). Втім, слід зважати на сезонний фактор, через який влітку дешевшають овочі та зернові. Фрукти в першій половині літа, зазвичай, мають вищу ціну, яка йде на спад до вересня-жовтня.

Через електроенергію та курс гривні ціни можуть рости далі

Динаміка інфляції у червні 2024 року загалом відповідає прогнозам Національного банку України. “З одного боку, її (інфляцію ред.) підтримували зростання витрат бізнесу на оплату праці й електроенергію, певне погіршення інфляційних очікувань, зокрема через послаблення обмінного курсу гривні. З іншого, стримуючими чинниками були вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів”, — йдеться в повідомленні НБУ. Аналітики Нацбанку прогнозують, що впродовж наступних місяців ціни зростатимуть через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, вичерпання ефектів значних минулорічних врожаїв, а також через очікуване підвищення акцизів на автомобільне паливо,  тютюнові вироби та алкоголь. Погоджуються з таким прогнозом і експерти. Як зазначає президент Асоціації українських  банків Андрій Дубас, за підсумками 2024 року інфляція може становити від 8% до 12%. На її рівень впливатимуть підтримка міжнародних партнерів. “Є багато факторів невизначеності: тобто чи продовжуватиметься підтримка, чи потрібна буде додаткова емісія коштів, чи завершиться війна і чи повернуться наші люди, адже це потужний капітал”, — каже аналітик. Утім, є і позитивні новини. Андрій Дубас припукає, що найближчим часом українська економіка може пожвавитися. “Останні 3-4 місяці ми бачимо тренд росту кредитування, а це також матиме свої впливи на інфляцію”, — пояснює він.  Аналітик додає, що наступного року разом зі зростанням цін очікується і зростання заробітних плат, оскільки ці два процеси є пов’язаними між собою. За матеріалами Центру громадського моніторингу та контролю 

НОВИНИ ТЕРНОПОЛЯН

ЕКОНОМІЧНІ НОВИНИ

ПОЛІТИЧНІ НОВИНИ

СУСПІЛЬНІ НОВИНИ

© 2015 Часопис. Новини Тернополя.
Керівник проєкту - Сергій Олещук
Адреса: Бульвар Шевченка, 23, м. Тернопіль
+380636572949 chasopys.te.ua@gmail.com