Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області

діти 222Деінституціалізація інтернатних закладів та розвиток сімейних форм виховання - один із пріоритетів нинішнього Уряду

Кабінет міністрів України днями оприлюднив доопрацьовану програму діяльності. Затвердження його Верховною Радою України очікується вже найближчим часом.

Варто зазначити, що програма складається з декількох суттєвих компонентів, що стосуються розвитку соціальних стандартів та якісних послуг в громадах, а також окремого блоку, яким актуалізовано і визначено як один з пріоритетів роботи Уряду - розвиток сімейної політики та захисту прав дітей.

Як зазначає координатор проєкту «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області» Володимир Вовк, важливим є те, що програмою передбачено активізацію роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, неурядового сектору з розвитку на рівні ОТГ базових соціальних послуг, зокрема для найбільш вразливих категорій населення та розвиток інституту фахівців соціальної роботи (ФСР), з чітким індикатором – до 11 тисяч ФСР в Україні.

Це критично важливі напрямки для успішного впровадження реформи деінституціалізації, який відбувається зокрема на Тернопільщині в рамках проєкту Міністерства соціальної політики України «Модернізація системи підтримки населення України», що впроваджується у партнерстві з Тернопільською обласною державною адміністрацією за сприяння Світового банку. 

«Дуже важливо і позитивно, що Уряд починає розуміти і фіксує в своєму стратегічному документі, питання збільшення відсотка надавачів соціальних послуг неурядовими структурами – до 50% надавачів послуг – недержавний сектор. Світова практика давно доводить, що саме неурядові організації в частині соціальної роботи/соціальних послуг є часто ефективнішими за державні/комунальні структури, через свою гнучкість, операційне управління процесом, ліпші можливості в запровадженні найкращих практик в роботі, навчання та підтримку спеціалістів тощо. Також це створює конкурентність середовища, що покращує в кінцевому результаті якість надання послуг для відповідної цільової групи», - відмітив Володимир Вовк.

Передбачено, що держава створюватиме умови для безпеки дітей, покращення функціонування системи захисту прав дітей на рівні громад, забезпечення утворення в ОТГ служб у справах дітей. Також, відповідно до даного документу, планується підвищення розміру державної допомоги на дітей у сімейних формах виховання, грошового забезпечення осіб, які добровільно взяли на виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

«Із 1 січня 2020 року, з метою підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в патронатних, прийомних сім’ях, у дитячих будинках сімейного типу, підвищуються розміри державної соціальної допомоги із 2 до 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку, а для дітей з інвалідністю – з 2 до 3,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку. Збільшується і розмір забезпечення батьків-вихователів і прийомних батьків із 70% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку за кожну дитину-вихованця до 100%», - пояснює експерт.

До речі, згідно із законопроєктом України №2494 від 25.11.2019 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо дітей над якими встановлено опіку чи піклування допомога з 1 липня також становитиме 2, 5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку/піклування – 3,5 прожиткового мінімуму. Цей законопроєкт прийнято 02.06.2020 року і 10.06.2020 року передано на підпис Президенту.

Відповідно, як зазначає координатор проєкту Володимир Вовк, вищезазначені підвищення в Тернопільській області стосуватимуться наступної кількості опікунів/піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, патронатних сімей та дітей, які влаштовані в ці форми сімейного виховання.

  • 105 прийомних сімей, в яких перебуває 163 дитини, з них 7 дітей з інвалідністю;
  • 12 дитячих будинків сімейного типу, в яких перебуває 73 дитини, з них 2 дітей з інвалідністю;
  • 494 опікун/піклувальник, в яких перебуває 683 дітей, з них 37 дітей з інвалідністю.
  • 1 патронатні сімя, 1 дитина.

Програма діяльності Кабінету міністрів України - це стратегічний документ Уряду, який визначає пріоритетні його цілі у роботі і ключові показники ефективності. І тому дуже важливо, що деінституціалізація інтернатних закладів та розвиток сімейних форм виховання виокремлена нарешті окремо, як один з пріоритетів.

НОВИНИ ТЕРНОПОЛЯН

ЕКОНОМІЧНІ НОВИНИ

ПОЛІТИЧНІ НОВИНИ

СУСПІЛЬНІ НОВИНИ

© 2015 Часопис. Новини Тернополя.
Керівник проєкту - Сергій Олещук
Адреса: Бульвар Шевченка, 23, м. Тернопіль
+380636572949 chasopys.te.ua@gmail.com