Понад 4,1 млн грн - такий розмір встановлених збитків у кримінальних провадженнях, пов`язаних з незаконним вирубуванням та збутом лісу на Тернопільщині, які ТУ ДБР у Львові цьогоріч скерувала до суду. Загалом за 10 місяців 2021 року теруправління розслідувало 15 кримінальних проваджень щодо правопорушень у сфері охорони навколишнього середовища на території області. До суду вже скерували обвинувальні акти у 5 провадженнях. Про це йдеться на сторінці у Facebook Теруправління ДБР у Львові.
Зокрема перед судом постане начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, який допустив незаконну рубку дерев на заповідних територіях.
“Ліміти на вирубку лісу на території природно-заповідного фонду державним лісовим господарствам надає Міністерство екології та природних ресурсів. Погоджень від них не було. І начальник управління про це знав. Більше того, він зобов`язав керівників держлісгоспів усі рубки погоджувати з ним, надсилаючи відповідні листи. Тобто без його відома жодних робіт на заповідних територіях не відбувалося.” - розповідає слідчий третього слідчого відділу (з дислокацією у Тернополі) ТУ ДБР у Львові Іван Березюк.
Таким чином, у 2017 році на територіях заказників «Суразька дача», «Яблунівський», «Дача Галілея», нацпарків «Кременецькі гори» та «Дністровський каньйон» відбулися незаконні рубки лісу, які завдали збитків державі на більш ніж 2,1 млн гривень. Директори трьох держлісгоспів відповідатимуть за перевищення службових повноважень. А керівника обласного управління звинувачують у службовій недбалості (ч. 2 ст. 367 КК України). Йому загрожує до 5 років позбавлення волі. Та попри скерований до суду обвинувальний акт, обвинувачений досі залишається на посаді.
“Ми вже двічі зверталися з клопотанням про відсторонення начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від виконання службових обов`язків. Однак Тернопільський міськрайонний суд відхилив наші клопотання. “ - говорить начальник третього слідчого відділу (з дислокацією у Тернополі) ТУ ДБР у м. Львові Віталій Трубка.
Також за матеріалами ДБР до суду направлено обвинувальний акт щодо вже колишнього директора Бучацького лісового господарства.
Впродовж 2019–2020 років лісгосп постачав деревину одному з приватних підприємств Закарпаття, яке за угодою мало оплачувати її перевезення. Натомість директор за рахунок лісгоспу компенсував приватному підприємству 700 тисяч гривень на транспортні витрати.
За таку «допомогу» посадовець отримав свою «частку». У липні 2021 його звільнили із займаної посади, а наприкінці жовтня було скеровано до суду обвинувальний акт . Його звинувачують у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовим становищем, вчиненій в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 191 КК України). Йому загрожує позбавлення волі на строк до 12 років. Під час досудового розслідування збитки були відшкодовані у повному обсязі.
Серед найрезонансніших справ останніх тижнів - також викриття працівниками теруправління разом з центральним апаратом ДБР керівника управління лісового господарства Тернопільщини, який спільно з керівником обласного управління стратегічних розслідувань Нацполіції налагодив на території області схему систематичного одержання хабарів від керівників лісогосподарських підприємств.
“Щороку незаконні рубки лісів завдають мільйонних збитків державі та величезної шкоди довкіллю. Тому викриття та попередження екологічних злочинів є пріоритетним напрямом роботи для працівників ДБР. На жаль, часто незаконні рубки стають можливими за участю працівників державних органів, функцією яких є збереження природних ресурсів України. Тому ми вживаємо всіх законних заходів щодо виявлення таких злочинів, - наголосив директор територіального управління ДБР, розташованого у Львові, Руслан Ляшко.
Вцілому, у 2021 році слідчі ТУ ДБР у м. Львові, яке поширює свою діяльність на Львівську, Тернопільську, Закарпатську, Волинську та Івано-Франківську області, розслідували 92 кримінальних проваджень, пов’язаних із незаконною порубкою, зберіганням та збутом лісу. 18 із них - на Тернопільщині.