Минулого тижня Урядом було затверджено Програму стимулювання економіки для подолання наслідків епідемії COVID-19 з умовою її доопрацювання.
Так, Європейська Бізнес Асоціація вітає наміри Уряду відновлювати економіку України після наслідків COVID-19, зокрема, в частині промисловості, енергетики, агропромислового сектору, IT, сфери послуг, тощо. Адже наразі практично для усіх представників бізнесу ключовими є виклики, що стосуються доступу до фінансів, ринків збуту, створення нових робочих місць, модернізації та доступу до інфраструктури, забезпечення енергонезалежності та сталого розвитку енергетичної системи, тощо.
Водночас, в контексті розробки глобальних правил та заходів зі стимулювання та підтримки бізнесу, варто виважено підходити до цього процесу, аби мати збалансовані правила гри, що охоплюють та підтримують інтереси усіх гравців ринку.
Так, одним з напрямів програми передбачено захист українських товарів, робіт, послуг від їх імпортних альтернатив. З одного боку, спільнота розуміє прагнення держави захистити власний бізнес, наслідуючи світові тренди. З іншого, необхідно надзвичайно виваженого підходити до цього питання, не допускаючи захисту одних товаровиробників за рахунок інших вітчизняних виробників, які залежать від імпортної продукції. Крім того, ряд іноземних компаній, які вже збудували в Україні власні виробничі потужності також продовжують і імпорт, тож необдумані рішення щодо обмеження імпорту можуть негативно відобразитися на настроях іноземних інвесторів.
«В цілому, варто відмітити, що програма виглядає досить професійною, хоча, безумовно, деякі аспекти потребують доопрацювання. Рівність правил гри має бути основою для підтримки та сприяння конкуренції в країні. Адже кожен бізнес, незалежно від того, це імпортер чи національний виробник, створює робочі місця, сплачує необхідні податки та відрахування до державного бюджету та інвестує в економіку України загалом. Тим паче, експрес-дослідження, які ми провели в Асоціації показують, що від ситуації з коронавірусом зазнали шкоди як представники малого і середнього бізнесу, так і великі компанії», - наголосила Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації.
Власне, тому бізнес-спільнота готова долучитись до розробки змін для доопрацювання вищезазначеної Програми, аби розробити дійсно збалансований та всеохоплюючий документ з конкретними кроками та рішеннями.
Так, Європейська Бізнес Асоціація пропонує включити до Програми або ж до Плану дій щодо її реалізації 8 комплексних заходів, спрямованих на підтримку та розвиток економіки України та покращення бізнес клімату. Зокрема, вони стосуються зниження податкового навантаження на фонд оплати праці та тиску на легальний бізнес, прийняття сучасного трудового законодавства, впровадження ринку землі, сприяння розвитку міжнародної торгівлі шляхом, в тому числі, запровадження промислового безвізу (підписання Угоди АСАА). Крім того, протидії тіньовій економіці шляхом боротьби із контрабандою та фальсифікатом, захистом прав інтелектуальної власності; продовження гармонізації законодавства України з нормами ЄС, аби українська продукція відповідала європейським вимогам та бізнес не мав труднощів з постачання продукції з та до ЄС. Водночас, впровадження принципів циркулярної економіки, а саме стимулювання скорочення утворення та утилізації забруднюючих речовин підприємствами промисловості в рамках виконання міжнародних зобов’язань України та запровадження європейського підходу у питанні сортування відходів.
Важливим є також сприяння розвитку інновацій та нових технологій, аби комунікація держава-бізнес була максимально адаптивною та діджиталізованою.