20 травня ВРУ призначила новим Міністром охорони здоров’я Віктора Ляшко. Європейська Бізнес Асоціація вітає пана Ляшко з призначення і сподівається на плідну та ефективну взаємодію, аби вибудувати дійсно сильну та стабільну систему в країні та бажає наснаги в такій цікавій, але непростій роботі.
Так, спільнота оприлюднила 6 першочергових кроків, яких очікує бізнес від нового Міністра.
По-перше, йдеться про продовження та подальшу активізацію роботи з подолання пандемії коронавірусної хвороби COVID-19. У цьому контексті є критично важливим якнайширше швидке забезпечення доступу всіх громадян України до вакцини від COVID-19. Це, в тому числі, полягає у злагодженій роботі МОЗ України, ВРУ та фармацевтичної спільноти, зокрема, в фокусі продовження вдосконалення чинного правового регулювання до таких викликів.
По-друге, визначення чіткої стратегії та плану реалізації наступних кроків реформування системи охорони здоров’я України, в тому числі, на рівні вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, подальшого розширення програми медичних гарантій та реімбурсації вартості лікарських засобів, враховуючи сучасні підходи до лікування відповідних захворювань у країнах, які Україна визначила для себе у якості референтних; недопущення погіршення якості надання медичних послуг через неможливість закупівлі необхідних ліків в межах ПМГ.
По-третє, гармонізація законодавства України із законодавством ЄС у фармацевтичній сфері, сферах медичних виробів та клінічних досліджень, а також забезпечення ефективного впровадження нових для України практик – зокрема, продовження роботи над реалізацією інституту оцінки медичних технологій (ОМТ), створення незалежної Агенції з ОМТ, сприяння завершенню формування оптимальної нормативної бази для імплементації договорів керованого доступу, впровадження «позитивного переліку» ліків, поетапного запровадження індивідуального маркування упаковок лікарських засобів 2D-кодом на базі досвіду ЄС.
По-четверте, діджиталізація сфери охорони здоров'я і фармацевтичної галузі для поліпшення надання медичних послуг, а також взаємодії з бізнесом при реєстрації, сертифікації ліків та контролюючих процедурах, в першу чергу, шляхом запровадження eCTD формату для реєстраційних матеріалів на лікарські засоби та матеріалів клінічних досліджень.
По-п’яте, активізація співпраці з бізнес-спільнотою щодо вирішення нагальних проблемних питань у функціонуванні фармацевтичної галузі, які мають прямий вплив на забезпечення пацієнтів України необхідним лікуванням, в першу чергу, проблеми із посиленням кризи в контексті процедури підтвердження відповідності умов виробництва лікарського засобу вимогам належної виробничої практики (GMP), на якій Асоціація наголошувала раніше, а також опрацювання питання необхідності впровадження в Україні оптимальної моделі у зв’язку із одночасним існуванням на сьогодні взаємодублюючих систем державного контролю якості ліків при імпорті та ліцензування імпортерів.
По-шосте, активізація роботи та співпраці з бізнесом у індустріальних питаннях, як-то: завершення внесення змін до наказу МОЗ №2646 щодо залишків ветеринарних препаратів, що дозволить закінчити перереєстрацію кокцидіостатиків, гармонізація національного законодавства в сфері дитячого харчування із законодавством ЄС, вирішення проблем ентерального харчування, тощо.
Сподіваємось на якісний діалог та вже найближчим часом очікуємо на зустріч новопризначеного міністра з бізнесом.